Bit Perfect w Windows 7 (słuchanie muzyki na audiofila :))

Nie będę się zbytnio rozpisywał, co to jest bit-perfect, czy go potrzebujemy i jakie są różnice miedzy dźwiękiem przechodzącym przez mixer Windowsa (o tym zostało już wiele napisane i można poczytać np. tu). Pokaże tylko szybko jak ustawić odtwarzać tak, abyśmy osiągnęli bit-perfect.

Skupimy się na odtwarzaczu Foobar2000, który dość przyjemnie się konfiguruję, a więc zaczynamy 🙂

Samego Foobara2000 możemy ściągnąć stąd: link

Plugin potrzebny do WASAPI: link

Instalacji samego F2k nie ma co opisywać, myślę, że każdy sobie z nią bez problemu poradzi, sprowadza się do klikania „dalej”. Jak już mamy zainstalowany program, instalujemy wtyczkę WASAPI poprzez 2x kliknięcie na nią.

Możemy przejść do samej konfiguracji programu, klikamy File -> preferences. Tutaj interesuje nas zakładka Playback gdzie ReplayGain ustawiamy na „none” jak na obrazku.

playback_replaygain

Następnie rozwijamy Playback i przechodzimy do Output, gdzie wybieramy z pozycji Device odpowiednią pozycję WASAPI (jeśli jest dostępna pozycja EVENT, to zawesz taką wybieramy, w innym przypadku PUSH) z naszą kartą dźwiękową. Natomiast z Output Format, wybieramy tyle bitów w ilu mamy zapisaną naszą muzykę dla płyt CD jest to 16bit/44.1Hz więc wybieramy 16-bit. Analogicznie, jeśli posiadamy muzykę zgrywana z winyli np. 24bit/96Hz, przestawiamy tą pozycję na 24-bity.

Output

Została nam już tylko do skonfigurowania ostatnia pozycja, jest to Advanced w którym ponownie interesuje nas Playback. „Full file buffering up to” ustawiamy na 1000000, dzięki czemu F2k będzie mógł odtwarzać utwory bezpośrednio z RAMu, da nam to 1gb zarezerwowanej pamięci (jeśli nie możemy sobie pozwolić na rezerwacje do 1GB pamięci możemy wpisać znacznie mniej np. 500000, lub nawet 250000). Następnie przechodzimy do zakładki WASAPI w której zaznaczamy „High worker process priority”, oraz w „Thread priority” zaznaczamy „use MMCSS” wpisując w MMCSS mode: Pro Audio. Pozwoli nam to na uzyskanie wysokiego priorytety dla Foobara, żebyśmy mogli się cieszyć muzyką najwyższej jakości. Po ustawieniu wszystkiego jak na obrazku pozostaje nam tylko zaakceptować nowe ustawienia 🙂

advanced

Aby usłyszeć wszystkie smaczki i cieszyć się bit-perfect do odsłuchu proponuję muzykę we FLAC, jest wielokroć lepsza od najlepszej mp3 z racji tego, że jest to format bezstratny. Myślę, że większość osób bez problemu będzie potrafiło wskazać różnice i korzyści jakie otrzymujemy dzięki temu zabiegowi. Jest jednak jeden minus takiej operacji, nasz F2k w połączeniu z WASAPI, abyśmy mogli uzyskać bit-perfect, będzie działał w trybie Exclusive-Mode. Co oznacza ze program będzie miał wyłączność jeśli chodzi o nasza kartę dźwiękową, dzięki czemu w tym samym czasie nie będziemy mogli obejrzeć z głosem filmików np. na YouTube, lub grać z dźwiękiem w gry. Jest jeszcze problem większego obciążenia procesora, ale przy dzisiejszych komputerach, nie powinno to sprawiać problemu. Jednak, kto by oglądał filmiki czy grał w gry, gdy mamy do odsłuchania naszą ulubioną płytę w doskonałej jakość do tego dysponujemy sygnałem bit-perfect. Wystarczy się położyć, zamknąć oczy i oddać muzyce 🙂

Miłego słuchania.

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Bit Perfect w Windows 7 (słuchanie muzyki na audiofila :))”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s